شرکت تعاونی بوقلمون زرین - فروش جوجه بوقلمون
 
 

 

سه کانون آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در خراسان جنوبی مهار شد

سه کانون آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در خراسان جنوبی مهار شد

 

رییس اداره بهداشت و مدیریت بیماری‌های طیور، زنبور عسل و آبزیان اداره کل دامپزشکی خراسان جنوبی از پایان عملیات معدوم‌سازی و مهار سه کانون مثبت آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در این استان خبر داد.
قاسم عجم اعلام کرد: سه کانون مثبت آنفلوآنزای فوق حاد در خراسان جنوبی طی پنج روز عملیات طاقت‌فرسا، معدوم‌سازی و مهار شد.
وی گفت: متاسفانه یکی از این سه واحد، بزرگترین مجموعه مرغ تخمگذار استان بود که بیش از ۳۰۰ هزار مرغ تخمگذار آن طی چهار روز معدوم‌سازی و دفن بهداشتی شد.
رییس اداره بهداشت و مدیریت بیماری‌های طیور، زنبور عسل و آبزیان اداره کل دامپزشکی خراسان جنوبی اظهار داشت: نهم دی ماه نتیجه مثبت اولین مرغداری به استان اعلام شد که بلافاصله اکیپ‌های قرنطینه تشکیل و واحد مورد نظر قرنطینه شد.
وی افزود: همان روز ستاد استانی آنفلوآنزای فوق حاد تشکیل و هماهنگی‌های بین بخشی انجام شد.
عجم تصریح کرد: کانون دوم و سوم طی روزهای بعد مشخص شدند که همگی تا ۱۶ دی ماه معدوم‌سازی و مهار شدند.
وی گفت: تحت تیپ ویروس جدا شده از آنفلوآنزای فوق حاد در خراسان جنوبی H۵N۸ بود که مشابه تحت تیپ ویروس شایع در سال ۹۶ ارزیابی شد و این تحت تیپ سال جاری در تعداد زیادی از کشورهای آسیایی و اروپایی شایع است که خوشبختانه شواهدی مبنی بر انتقال آن به انسان و ایجاد بیماری در انسان وجود ندارد.
رییس اداره بهداشت و مدیریت بیماری‌های طیور، زنبور عسل و آبزیان اداره کل دامپزشکی خراسان جنوبی بیان کرد: همچنین حساسیت طیور گوشتی به این ویروس کمتر از مرغ تخمگذار است.
وی همچنین از تامین واکسن آنفلوآنزای فوق حاد برای همه طیور تخمگذار استان خبر داد و گفت: واکسیناسیون به تنهایی قادر به مهار بیماری نیست و رعایت ضوابط امنیت زیستی مرغداری اهمیت بیشتری دارد.
مدیرکل دامپزشکی خراسان جنوبی هم گفت: جواب آزمایش سومین واحد مرغ تخمگذار استان واقع در شهرستان خوسف مثبت اعلام شد و معدوم‌سازی ۲۷ هزار قطعه مرغ و مقداری تخم مرغ موجود در این واحد عصر دیروز به پایان رسید.
محمد اصغرزاده افزود: ابتدا ۲ واحد درگیر این بیماری در شهرستان بیرجند شناسایی و ۴۰۰ هزار قطعه مرغ و تخم مرغ موجود در این واحدها معدوم شدند، واحد مرغداری سوم هم در ۲۰ کیلومتری واحدهای درگیر شده اولیه است.
وی تصریح کرد: آنفلوآنزای تایید شده در واحد مرغداری استان، سویه‌ای است که تاکنون موردی از انتقال آن به انسان در کشور گزارش نشده است.
مدیرکل دامپزشکی خراسان جنوبی با بیان اینکه تمامی محصولات مرغ و تخم مرغ زیر نظر دامپزشکی استان هیچ گونه منعی برای مصرف ندارند گفت: خروج محصولات مرغ و تخم مرغ از استان نیز هیچ گونه منعی ندارد.
وی افزود: خوشبختانه جواب آزمایش سه مرغداری نزدیک ۲ واحد درگیر اولیه در شهرستان بیرجند نیز منفی شده است.
خراسان جنوبی به مرکزیت بیرجند ۱۱ شهرستان دارد و بیش از ۸۰۰ مرغداری در این استان فعالیت می‌کنند که در هر دوره بیش از ۴۰۰ مرغداری فعال است.

ITPNews

 

 

آواز خوش تولید در نخستین زنجیره تولید گوشت بوقلمون کشور

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما ، مرکز اصفهان ؛ محمد ایوبی کارآفرین نمونه گفت: با تلاشی 17 ساله توانسته است 15 واحد پرورش بوقلمون ، واحد تخم مرغ وجوجه کشی ، کشتارگاه؛ واحد فرآوری خوراک دام و طیور راه اندازی و با تولید سالانه 7 هزار و 500 قطعه بوقلمون برای 200 نفر اشتغال ایجاد کند.
وی با بیان این که این واحد بزرگ ترین واحد پرورش بوقلمون مولد در کشور است، افزود: در این واحد در یک دوره شش ماهه بیش از ۹۰۰ هزار عدد تخم بوقلمون نطفه دار برای جوجه کشی تولید می شود.

ایوبی با اشاره به اینکه تا دو سال پیش به علت نبود فن آوری جوجه بوقلمون از کشور های فرانسه وانگلیس وارد می شد گفت : با جوجه های داخلی سالانه 6میلیون یورو از خروج ارز از کشور خارج شده وامروز این واحد 30 درصد نیاز کشور به جوجه بوقلمون تامین شده است
قربانعلی محمدی کارشناس ماکیان سازمان جهاد کشاورزی استان گفت: استان اصفهان با داشتن 1۱۰ واحد پرورش بوقلمون گوشتی رتبه اول تولیدگوشت بوقلمون در کشور دارد و سالانه بیش از 8 تن این محصول تولید و به بازار عرضه می کند.
وی با اشاره به نیاز استان به کشتارگاه ویژه بوقلمون افزود : سرمایه گذارانی که اقدام به راه اندازی کشتارگاه بوقلمون کنند از حمایت ویژه جهاد کشاورزی در زمینه دریافت تسهیلات و صدور پروانه ساخت و بهره برداری بهرمند می‌شوند.

https://www.iribnews.ir/

 

 

احتمال جابجایی نهاده ها در مسیر حمل و نقل

احتمال جابجایی نهاده ها در مسیر حمل و نقل
 

طلایی - مدیرعامل شرکت پشتیبانی امور دام- گفت: سازمان راهداری کارت هوشمند رانندگان متخلف در حمل نهاده‌های بخش کشاورزی را باطل می‌کند.
محمدرضا طلایی در بخش خبری ۲۱ شبکه یک سیما درباره نهاده‌های نا سالمی که به دست تولیدکنندگان در بخش کشاورزی و دامپروری می‌رسد گفت: واردکنندگان با شرکت‌های باربری قرارداد می‌بندند و زمانی که بار از کشتی خارج و در انبار‌ها خالی می‌شود با تأیید دامپزشکی بارگیری و به سمت مقصد حمل می‌شود.
وی با بیان اینکه مشکلی در نهاده‌های وارداتی وجود ندارد تصریح کرد: حمل بار به صورت فله و در کامیون‌های لبه دار انجام می‌شود و شرکت‌های باربری متعهد هستند بار را سالم به واحد‌های تولیدی برسانند.
طلایی افزود: برای ما امکان پذیر نیست کنار هر کامیون یک ناظر قرار دهیم، زیرا سالانه ۱۶ تا ۱۷ میلیون تن نهاده وارد کشور می‌شود. برای جلوگیری از تخلف رانندگان باید در جریمه‌های آنان سخت گیری شود.
مدیرعامل شرکت پشتیبانی امور دام ادامه داد: اگر شرکت حمل و نقل تخلف کند پنج برابر قیمت بار جریمه و بار کامیون معدوم می‌شود. رئیس سازمان راهداری به ما قول داده است اگر گزارش تخلفی به این سازمان بدهیم به سرعت کارت هوشمند راننده را باطل می‌کند.
طلایی با بیان اینکه واحد‌های تولیدی نباید بار ناسالم را تحویل بگیرند گفت: از مشکلات واردکنندگان نهاده‌های بخش کشاورزی اختلاف قیمت در بازار است و هر چه این اختلاف افزایش یابد تخلف نیز بیشتر می‌شود.
وی افزود: احتمال می‌دهیم یک شبکه متخلف، بار نهاده‌های کشاورزی و دامی را در مسیر تغییر می‌دهد.

ITPnews

 

 

معاون سلامت اداره کل دامپزشکی استان اصفهان:

پرورش یک سوم بوقلمون کشور در اصفهان

پرورش یک سوم بوقلمون کشور در اصفهان

معاون سلامت اداره کل دامپزشکی استان اصفهان گفت: استان اصفهان با ۸۰۰ هزار واحد پرورش بوقلمون یک سوم ظرفیت تولید کشور را دارد.

به گزارش خبرنگار ایمنا در تاریخ 24 مهر 99، محمد کشتکار در جلسه کارگروه اجتماعی شهرستان گلپایگان، با بیان اینکه در استان اصفهان در سال‌های ۹۵، ۹۶ و ۹۷ به ترتیب سه و نیم میلیون، یک میلیون و ۸۰۰ قطعه و یک میلیون و ۴۰۰ قطعه مرغ در اثر بیماری فوق حاد پرندگان معدوم شد، اظهار کرد: سال ۹۸ و ۹۹ در استان با بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان مواجه نشدیم.

وی گفت: برای پیشگیری از بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان تمام واحدهای مرغداری استان با یک اکیپ مشترک ممیزی، اصلاح ساختاری و رعایت موارد بهداشتی صورت گرفته است.

معاون سلامت اداره کل دامپزشکی استان اصفهان با بیان اینکه در حال حاضر کشورهای همسایه و حتی اروپا به شدت درگیر بیماری فوق حاد پرندگان هستند، تصریح کرد: اگر مرزهای کشور هم کنترل شود اما ممکن است با مهاجرت برخی پرندگان به سمت شهرهای شمالی کشور احتمال بروز این بیماری وجود داشته باشد و سازمان بهداشت جهانی نیز به کشورها اخطار داده که لازم است ارتقای سطح ایمنی در مرغداری‌ها و کنترل ورود و خروج کارگران و خودروهای حمل ونقل انجام شود.

وی با بیان اینکه در استان اصفهان ۲۲۱ واحد مرغ تخم‌گذار بزرگ با تولید بیش از ۸۰۰ میلیون و ۶۰۰ هزار قطعه وجود دارد، افزود: یک ششم مرغ تخم‌گذار و یک سوم بوقلمون کشور در استان اصفهان است.

معاون سلامت اداره کل دامپزشکی استان اصفهان افزود: استان اصخبرگزاری ایمنافهان با ۸۰۰ هزار واحد پرورش بوقلمون یک سوم ظرفیت تولید کشور را دارد.

کشتکار افزود: در این استان ۲۳۰۰ واحد مرغ گوشتی با ظرفیت تولید ۳۷ میلیون وجود دارد.

وی گفت: در یکسال گذشته ۱۸ میلیون قطعه واکسیناسیون تزریق شده است، در آزمایشگاه دامپزشکی اصفهان نمونه‌گیری ظرف چهار ساعت انجام می‌شود.

معاون سلامت اداره کل دامپزشکی استان اصفهان از اجرای طرح ساماندهی مرغ رنگی در گلپایگان خبر داد و تصریح کرد: از این پس به هیچ یک از واحدهای مرغداری و گاوداری بدون پروانه نهاده تحویل نمی‌شود.

خبرگزاری ایمنا

 

اقتصادِ بوقلمون، مسیر هموار جهش تولید در اصفهان

اقتصادِ بوقلمون، مسیر هموار جهش تولید در اصفهان

اصفهان- ایرنا- جمعی از کارشناسان بر این باورند در شرایط موجود بخش اقتصادی، توسعه اقتصاد بوقلمون و سرازیر شدن سرمایه به این بخش، یکی از شاهراه‌های خوش منظر جهش تولید در کشور و استان اصفهان است.

صنعت طیور دومین صنعت اشتغال زا در کشور و دومین صنعت به لحاظ قابلیت تجدید شوندگی و درآمدزایی پس از صنایع نفت  است و در این میان طولی نکشید که پرورش بوقلمون، به عنوان یک صنعت سودآور جای خود را در میان چرخ دنده‌های اقتصاد باز کرد.

پرورش بوقلمون به شیوه صنعتی و امروزی برای نخستین بار به سال ۵۰ بر می‌گردد، این صنعت از سال ۸۲  با نگاهی فراگیر، حمایت دولت و برنامه‌ریزی هدفمند وارد مرحله جدیدی شده است.

با این حال برآیند بررسی‌ها نشان می‌دهد صنعت بوقلمون با توجه به شرایط فعلی کشور نظیر تحریم‌ها، خشکسالی و نیاز به محصولات غذایی سالم هنوز آنطور که باید به شکوفایی و توسعه نرسیده است، موضوعی که نیازمند واکاوی، برنامه‌ریزی و فرهنگسازی برای ورود سرمایه و بخش خصوصی است.

به گفته مسئولان، ۵۰۰ واحد صنعتی پرورش بوقلمون در ایران وجود دارد که از این تعداد حدود ۱۱۰ واحد صنعتی به استان اصفهان اختصاص دارد که در آن‌ها ۷۰۰ هزار قطعه بوقلمون پرورش داده می‌شود.

استان اصفهان با تولید و تامین ۴۰ درصد گوشت بوقلمون کشور یعنی تولید سالانه هشت هزار تن گوشت بوقلمون رتبه نخست این صنعت را در کشور به خود اختصاص داده است. ۴۰ درصد گوشت بوقلمون به استان‌های جنوبی، فارس، یزد،کرمان و تهران صادر می‌شود.

به تاکید کارشناسان ، شکوفایی هرچه بیشتر اقتصاد بوقلمون در استان اصفهان نیازمند برنامه‌ریزی و سرمایه‌گذاری و حمایت همه جانبه از فعالان این بخش است که این بستر توسعه این بخش در این منطقه فراهم است.

صنعت دام و طیور اصفهان، پیشتاز برای جهش تولید

رییس سازمان جهاد کشاورزی استان اصفهان با تاکید بر توجه بیشتر به این بخش اظهارداشت: صنعت دام و طیور این استان قابلیت توسعه هرچه بیشتر و تحقق شعار جهش تولید را دارد.

مهرداد مرادمند در گفت و گو با ایرنا به کمبود منابع آبی در استان اشاره و بیان کرد: کشاورزی صنعتی آب‌بَر است بنابراین بخش دام و طیور که آب کمتری در آن مصرف می‌شود برای رونق تولید در این خطه مناسب‌تر است.

وی افزود: صنعت طیور از سال‌های گذشته در اصفهان فعالیت خوبی داشته و دانش و تجربه مناسبی از آن در منطقه وجود دارد همچنین بخش خصوصی نیز در آن بخوبی فعالیت می‌کند، بنابراین بیش از گذشته می‌تواند به افزایش تولید و اشتغالزایی منجر شود.

رییس سازمان جهاد کشاورزی اصفهان اضافه کرد: پیشرفت و رشد این صنعت در اصفهان به مشارکت و همکاری بیشتر نهادها مانند تامین اجتماعی و اداره مالیات نیاز دارد.

مرادمند افزود: بهبود هر چه بیشتر زنجیره ارزشی این محصولات به افزایش تولید و رونق در آن کمک خواهد کرد.

پرورش بوقلمون، سوددهی با صرفه اقتصادی

مدیرعامل شرکت تعاونی بوقلمون استان اصفهان از سرمایه گذاری ۲۰۰ میلیارد تومانی در بخش پرورش بوقلمون استان خبر داد و افزود : قیمت هر قطعه جوجه یه روزه ۲۰ تا ۳۰ هزار تومان و قیمت هر قطعه بوقلمون حدود ۱۲۰ الی ۱۸۰ هزار تومان برآورد می‌شود که سود این کار نسبت به تولید و پرورش دیگر پرندگان بیشتر است.

به گفته وی سرمایه لازم‌ برای پرورش بوقلمون با توجه به ظرفیت سالن است که برای پنج هزار قطعه بوقلمون حدود ۲ میلیارد تومان سرمایه ثابت و بین ۶۰۰ تا ۷۰۰ تومان سرمایه درحال گردش نیاز است، همچنین نیاز تغذیه‌ای این پرنده برحسب سن متغیر است وبه طور میانگین هر قطعه بوقلمون در هر دوره چهار ماهه بیش از ۳۵ کیلو خوراک مصرف می‌کند.

اکبر یزدانی در گفت و گو با ایرنا افزود: گوشت بوقلمون دارای کمترین ضایعات است به طوری که نزدیک به ۶۰ درصد گوشت بدون استخوان به دست می‌آید بنابراین از نظر اقتصادی برای خانوارها هم مقرون به صرفه است.

ضرورت برنامه‌ریزی برای رفع چالش‌ واحدهای تولیدی

یک تولید کننده گوشت بوقلمون در اصفهان در گفت و گو با ایرنا به تجارب خود در این زمینه اشاره و بیان کرد:  پرورش بوقلمون در مقایسه با مرغ سختی‌های کمتری دارد و مناسب بودن دمای سالن، دریافت یک مرحله واکسن ۱۵ روزگی و محیطی عاری از گرد و خاک و استرس برای رشد و بازدهی جوجه‌ها ضروری است.

باقر سلیمی افزود: در پرورش بوقلمون به جای آنتی بیوتیک از برگ درخت اکالیپتوس، سیر، پیاز، میوه وهویج استفاده می‌شود، بنابراین گوشت آن در مقایسه با مرغ بسیار سالم‌تر و لذیذتر است.
این تولید کننده  که برای ۴۰ نفر اشتغالزایی ایجاد کرده است، افزود: مهمترین مشکل واحدهای پرورش بوقلمون در زمان حاضر به دلیل آنکه تولید کننده‌ها محصول خود را با ضرر فروختند این است که تا اکنون جوجه کشی اتفاق نیفتاده و اگر این مساله حل نشود ممکن است واحدها تعطیل شوند و یا مجبور به جوجه‌کُشی شوند.

وی با بیان اینکه هر کیلو گوشت بوقلمون را با چهار هزار تومان ضرر می‌فروشیم، افزود: قیمت تمام شده گوشت بوقلمون برای تولیدکننده حدود ۱۶ هزار تومان است این در حالی است که فروش آن ۱۲ هزار تومان است.

سلیمی همچنین از تفاوت قیمت عرضه گوشت بوقلمون در فروشگاه‌ها با  قیمت بوقلمون زنده انتقاد کرد و افزود: انتظار داریم دولت به این مساله ورود کند و بررسی کند که چرا وقتی قیمت بوقلمون زنده خریداری شده از تولید کننده ۱۲ هزار تومان است و در نهایت باید ۴۰ هزار تومان فروخته شود شنیسل و سینه بدون استخوان بوقلمون در فروشگاه‌ها نزدیک به ۸۰ هزار تومان به فروش می‌رود؟

وی به وضعت بی‌ثبات اقتصادی و مشکلاتی که برای بخش تولید کشور به وجود آمده است اشاره و بیان کرد: تولید کننده‌ها در این شرایط  به سختی واحدهای خود را سرپا نگه می‌دارند بنابراین انتظار داریم بانک‌ها رویکرد خود را برای ارائه تسهیلات تغییر دهند و به جای درخواست سند، محل اجرای طرح را به عنوان ضمانت جایگرین نمایند.

فرهنگسازی دو سویه، حلقه مفقوده اقتصاد بوقلمون

یک کارشناس اقتصادی در این زمینه معتقد است فرهنگسازی دو سویه در توسعه اقتصاد بوقلمون موثر است.

آزاده اصلانی  افزود: بوقلمون دارای گوشت سفید و کم چرب در ناحیه سینه و دارای گوشت تیره و قرمز در سمت ران است که مصرف آن به دلیل داشتن چربی کم و پروتئین بالا دارای آهن، فسفر، پتاسیم، ویتامین‌های B است و می‌تواند به عنوان یک ماده غذایی به صرفه و مغذی در سبد خانوارهای ایرانی قرار بگیرد اما تبلیغ  و فرهنگسازی برای این موضوع  از طریق رسانه‌ها بسیار کمرنگ است.

 وی افزود: از طرف دیگر این صنعت ظرفیت بسیار مطلوب و نتیجه بخشی برای جذب و هدایت سرمایه و نیروی انسانی فراهم کرده است که در سایه آن می‌توان بخش بزرگی از چالش‌های اشتغال و تولید را حل کرد.

این کارشناس اضافه کرد: در شرایط فعلی بیشترین گلایه افرادی که در این زمینه فعالیت می‌کنند تفاوت قیمت بوقلمون خریداری شده از تولید کننده با قیمت بازار است، بنابراین به نظر می‌رسد دولت دست تولیدکننده را برای تصمیم‌گیری در قیمت باز بگذارد و همزمان با تشدید کنترل ها اجازه ندهد قیمت بوقلمون بیش از اندازه بالا برود، چرا که تولیدکننده بایدهزینه آب، برق، گاز، بیمه و حقوق کارگر را بدهد که قیمت همه این‌ها متغیر است ولی قیمت محصول تولیدی یا ثابت است و یا با کاهش رو به رو می‌شود.

اردیبشهت ۹۸ بود که نخستین زنجیره تولید گوشت بوقلمون کشور در استان اصفهان به همت "محمد ایوبی" کارآفرین نمونه راه‌اندازی شد.

این کارآفرین توانست ۱۵ واحد پرورش بوقلمون، واحد تخم مرغ وجوجه کشی ، کشتارگاه؛ واحد فرآوری خوراک دام و طیور راه‌اندازی و با تولید سالانه هفت هزار و ۵۰۰ قطعه بوقلمون برای ۲۰۰ نفر اشتغال ایجاد کند.

در این واحد در یک دوره شش ماهه بیش از ۹۰۰ هزار عدد تخم بوقلمون نطفه‌دار برای جوجه کشی تولید می‌شود. نکته قابل تامل آنکه جوجه‌های یک روزه بوقلمون از کشورهای آلمان، انگلستان و فرانسه با نژادهای مختلف وارد کشورمی‌ شود اما با راه‌اندازی این زنجیره تولید گوشت بوقلمون در اصفهان سالانه ۶میلیون یورو از خروج ارز از کشور جلوگیری شده و۳۰ درصد نیاز کشور به جوجه بوقلمون تامین شده است.

خرداد امسال نیز مرحله دوم بزرگترین طرح پرورش بوقلمون شهرستان اصفهان در شهر ورزنه افتتاح شد. این طرح با پنج میلیارد ریال هزینه ظرفیت پرورش ۱۵ هزار قطعه بوقلمون دارد که تا ۲۰ هزار قطعه نیز قابل افزایش است.

پیش از این نیز در طی سال‌های اخیر واحدهای پرورش بوقلمون در شهرستان های اصفهان راه اندازی شده است.

شهرستان فریدن واقع در غرب استان، با داشتن ۱۰ واحد پرورش بوقلمون گوشتی با ظرفیت ۶۵ هزار قطعه یکی از قطب‌های تولید و پرورش بوقلمون استان است که سالانه بیش از هزار و ۷۰۰ تن گوشت بوقلمون تولید و به بازار عرضه می کند.

نجف آبادی‌ها با تولید سالانه بیش از ۱۰۰ هزار قطعه بوقلمون دارای رتبه اول تولید این پرنده در کشور هستند. در روستای چقای فریدونشهر واقع در غرب اصفهان نیز یک واحد پرورش بوقلمون با ظرفیت پنج هزار قطعه فعالیت می‌کند که توان تولید سالانه ۱۴ تن گوشت سفید دارد.

یک مرکز بزرگ پرورش بوقلمون گوشتی با ظرفیت بیش از سه هزار و ۳۰۰ قطعه در خمینی شهر نیز از دیگر واحدهای پرروش بوقلمون در این استان است.

استان اصفهان رتبه اول تولید گوشت مرغ و بوقلمون، رتبه چهارم تولید گوشت قرمز، رتبه دوم تولید تخم‌مرغ و رتبه اول تولید شیر خام و رتبه سوم تولید عسل کشور را داراست.

این استان با ۲۳ شهرستان و یک هزار و ۸۳۱ روستا، دارای ۲ هزار و ۶۰۰ واحد مرغداری صنعتی، ۱۷ کشتارگاه طیور و ۳۳ کشتارگاه دام و بیش از ۱۰ هزار مرکز بسته‌بندی و فرآوری فرآورده‌های خام دامی است.

اصفهان دارای بیش از هفت میلیون و ۸۰۰ هزار رأس انواع دام است و از قطب‌های تولید فرآورده‌های دامی در کشور به شمار می‌رود.

خبرگزاری جمهوری اسلامی

 

 

احتمال بروز آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در خراسان رضوی

 

معاون سلامت اداره کل دامپزشکی خراسان رضوی گفت: با توجه به مشاهده رخداد‌های آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در کشور‌های منطقه خطر انتقال آن به خراسان رضوی با توجه به فصل سرما وجود دارد.

 

به گزارش گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان در تاریخ 29 مهر 99 از مشهد، دکتر محمد رشتی‌باف معاون سلامت اداره کل دامپزشکی خراسان رضوی گفت: در نیمه اول امسال چند مورد ابتلا به آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در کشور‌های قزاقستان، روسیه و هندوستان مشاهده شده است و به همین علت سازمان دامپزشکی کشور نسبت به خطر ابتلای طیور کشور به ویژه خراسان رضوی به این بیماری هشدار داده است.

او افزود: در این راستا جلساتی برای اطلاع‌رسانی مرغداری‌ها به ویژه واحد‌های مرغ تخم‌گذار، مرغ‌های مادر و بوقلمون‌ها برگزار شده و رعایت امنیت زیستی، تاکید بر واکسیناسیون آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان و توجه به نقل و انتقال و تغذیه طیور مورد تاکید قرار گرفته است.

سایت قطره

 

 

زنگ خطر ورود بیماری آنفلوانزا پرندگان به صدا درآمد

 

معاون رئیس سازمان دامپزشکی کشور گفت: شیوع بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در کشورهای منطقه و بویژه همسایگان ما زنگ خطر جدی برای ورود بیماری به کشور است.
بهمن نقیبی مدیر کل دفتر قرنطینه و امنیت زیستی سازمان دامپزشکی کشور، از شیوع آنفلوانزا حاد پرندگان در قزاقستان خبر داد و گفت: شیوع بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در کشورهای منطقه و بویژه همسایگان ما زنگ خطر جدی برای ورود بیماری به کشور است.
وی با اشاره به اینکه وقوع بیماری محدود به زمان خاصی از سال نیست، افزود: این در حالی است که در نیمه دوم سال شیوع آنفلوانزا فوق حاد پرندگان در واحدها بیشتر است چرا که ورود پرندگان مهاجر به کشور تا اواسط آذر ادامه خواهد داشت.
نقیبی با بیان اینکه در نیمه دوم سال نگرانی شیوع بیماری به سبب ورود پرندگان مهاجر تشدید می‌شود، گفت: این بیماری بسیار مهم تا سال ۹۶ در کشور ما خسارت قابل توجهی به صنعت طیور کشور و تولید تخم مرغ وارد کرد، به طوریکه ناگریز به واردات تخم مرغ از خارج جهت تامین نیاز کشور شدیم.
این مقام‌مسئول با بیان اینکه امکان بروز بیماری در کشور بسیار بالاست، افزود: بنابر گزارشات مناطق مختلف دنیا بویژه کشورهای همسایه، نگرانی‌های ما در خصوص شیوع بیماری آنفلوانزا فوق حاد پرندگان تشدید می‌شود.

مدیر کل دفتر قرنطینه و امنیت زیستی سازمان دامپزشکی با اشاره به اقدامات پیشگیرانه سازمان دامپزشکی در راستای پیشگیری و کنترل آنفلوانزا فوق حاد پرندگان بیان کرد: از تیرماه سال ۹۷ واکسیناسیون گله‌های حساس صنعتی در کشور بر علیه بیماری آغاز و در تعدادی از استان‌ها این اقدام در حال استمرار است. همچنین توصیه اکید ما به مرغداران همکاری جهت انجام مایه کوبی بر علیه بیماری بر اساس توصیه ادارات کل دامپزشکی استان هاست.
وی ادامه داد: علی رغم تمام مشکلات در تامین ارز و واردات واکسن، سازمان نسبت به تامین واکسن مورد نیاز تلاش کرده است طی سالیان اخیر با انجام کمیته‌های ممیزی اقدامات خوبی در راستای رفع نواقص واحدها و تشدید اقدامات امنیت زیستی بعمل آمده است.
نقیبی در پایان با بیان اینکه اقدامات بسیار خوبی در زمینه ارتقای دانش بهره برداران در ارتباط با بیماری از طریق همکاری با مرکز آموزش تحقیقات جهاد کشاورزی بعمل آمده است، تصریح کرد: موفقیت نهایی در پیشگیری از بروز بیماری حاصل تشریک مساعی سازمان دامپزشکی؛ تشکل‌ها و اتحادیه‌های مرتبط و مرغداران خواهد بود.

ITP NEWS

 

 

 

آیا امکان انتقال کرونا از حیوان به انسان وجود دارد؟

به گزارش روابط عمومی اداره کل دامپزشکی استان زنجان، محمدباقر حاج کاظمی گفت: تاکنون شواهدی از انتقال بیماری کرونا از طریق فراورده‌های دامی به انسان گزارش نشده، اما احتمال آلودگی برخی از گونه‌های جانوری از طریق تماس نزدیک با انسان آلوده وجود دارد.

او افزود: تست کرونا در برخی حیوانات مانند سگ، گربه و راسو که در تماس با انسان مبتلا بوده اند مثبت شده، که در گربه‌ها همراه علائم تنفسی و گوارشی و در راسو‌ها همراه با علائم تنفسی و مرگ و میر بوده است.

حاج کاظمی با بیان اینکه تاکنون چند گونه حیوانی به ویروس کرونا آلوده شده اند، گفت: در حال حاضر علت همه گیری کرونا انتقال از انسان به انسان می‌باشد.

مدیرکل دامپزشکی استان زنجان افزود: طبق یافته‌های مطالعات عفونتی، طیور و خوک‌ها نسبت به ویروس کرونا حساس نیستند.

حاج کاظمی ادامه داد: از گونه‌های جانوری بررسی شده تاکنون گربه‌ها حساس‌ترین گونه به ویروس کووید ۱۹ شناخته شده اند که قادر به انتقال عفونت به گربه‌های دیگر نیز هستند.

او گفت: موش خرمایی‌ها و خفاش‌های میوه خوار مصری نیز حساس به ویروس کرونا بوده و قادر به انتقال عفونت به هم نوعان خود هستند، همستر‌های طلایی و برخی از انواع میمون‌ها نیز می‌توانند به ویروس کرونا مبتلا شوند.

حاج کاظمی افزود: سگ‌ها نیز در معرض ابتلا به ویروس کرونا قرار دارند، اما نسبت به راسو‌ها و گربه‌ها کمتر تحت تاثیر ویروس قرار می‌گیرند.

مدیرکل دامپزشکی استان زنجان در رابطه با مراقبت‌های لازم در صورت ابتلای صاحبان حیوانات خانگی به کرونا گفت: هنگام دست زدن و مراقبت از حیوانات اقدامات بهداشتی همیشه بایستی انجام شود، به عنوان مثال قبل و بعد از حضور در محیط اطراف، دست زدن به حیوان، غذا دادن به آن یا تماس با وسایل آن‌ها دست خود را بشویند و همچنین از بوسیدن حیوان، لیسیده شدن توسط حیوانات خودداری کنند.

او ادامه داد: افرادی که مشکوک به کرونا هستند بایستی تماس مستقیم با حیوانات را به حداقل برسانند، به ویژه در گونه‌هایی که مشخص شده مستعد ابتلا به ویروس کرونا هستند.

حاج کاظمی گفت: افرادی که به ویروس کرونا مبتلا شده اند باید از تماس نزدیک با حیوانات خانگی خود پرهیز کنند، و در صورت نیاز به مراقبت و رسیدگی فرد بیمار به حیوان، بایستی اقدامات بهداشتی را رعایت کرده و حتما از ماسک استفاده کنند.

او افزود: حیوانات متعلق به افراد درگیر کرونا ویروس باید در داخل خانه و مطابق با توصیه‌های مشابه تعطیلی اجباری برای انسان‌ها نگهداری شوند و تا جایی که ممکن است از تماس با آن‌ها جلوگیری شود.

مدیرکل دامپزشکی زنجان گفت: مطابق توصیه‌های ارائه شده توسط WHO، هنگام تردد در بازار‌های فروش حیوانات زنده و محصولات دامی، اقدامات بهداشتی عمومی مانند زدن ماسک، شستن منظم دست با آب و صابون پس از لمس حیوانات و محصولات حیوانی و همچنین پرهیز از تماس با حیوانات بیمار یا محصولات حیوانی فاسد بایستی لحاظ شود.

او از شهروندان خواست تا زمان ریشه کن شدن ویروس کرونا از هرگونه تماس با سایر حیوانات مانند گربه‌ها و سگ‌های ولگرد، جوندگان و پرندگان باید پرهیز کرده و از قرار دادن گوشت و شیر خام در کنار مواد غذایی که به صورت خام مصرف می‌شوند خودداری کنند.

سازمان دامپزشکی کشور

 

 

 

اصفهان هنوز درگیر آنفلوآنزای فوق حادپرندگان نشده است

 

 

به گزارش گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از اصفهان، شهرام موحدی مدیرکل دامپزشکی استان اصفهان با اشاره به جایگاه نخست استان اصفهان از نظر واحد‌های پرورش طیور از جمله مرغ گوشتی، تخم گذار، شترمرغ، بلدرچین در کشور، اظهار داشت: وجود بیش از دو هزار واحد تولید مرغ گوشتی، ۳۰۰ واحد تولید مرغ تخم گذار، ۱۲۶ واحد بوقلمون گوشتی، ۲۴ واحد پرورش بلدرچین در استان اصفهان، این استان را به یکی از قطب‌های مهم در تأمین گوشت سفید کشور تبدیل کرده است.

او افزود: سهم تولید طیور در استان اصفهان بالغ بر ۵۷ میلیون قطعه است که در کشور بی نظیر است و از تراکم واحد‌های پرورش طیور در اصفهان خبر می‌دهد.

مدیرکل دامپزشکی استان اصفهان با تاکید بر محافظت از واحد‌های پرورش طیور در استان اصفهان گفت: چنانچه این واحد‌های تولیدی درگیر بیماری ویروسی نظیر آنچه در سال ۹۵و ۹۶ اتفاق افتاد، شوند با توجه به شیوع کرونا کار بسیار پیچیده خواهد شد.

فعالیت ۱۵ دستگاه برای جلوگیری از شیوع آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان

او به تشکیل ستاد مبارزه با آنفلوآنزای استان اصفهان به دبیری اداره کل دامپزشکی استان اصفهان اشاره کرد و افزود: بیش از ۱۵ دستگاه در استان اصفهان مکلف شده اند تا در کنترل و پیشگیری از آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان اقدام کنند.

موحدی با اشاره به اینکه در سه سال گذشته کانون آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در استان اصفهان گزارش نشده است، تصریح کرد: علاوه بر اقدامات پیشگیرانه اداره کل دامپزشکی استان اصفهان بالغ بر ۲۲ میلیون قطعه پرنده در استان اصفهان نسبت به این ویروس واکسینه شدند.

او افزود: در نیمه دوم سال با مهاجرت پرندگان از سیبری به سمت استوا برخی از مسیر‌های مهاجرتی از ایران می‌گذرد و تالاب‌ها، آبگیرها، رودخانه‌ها، استخر‌های ذخیره آب کشاورزی می‌تواند به عنوان استراحتگاه آن‌ها تلقی شود.

پرندگان مهاجر عامل شدت انتقال ویروس آنفلوآنزای حاد پرندگان

مدیرکل دامپزشکی استان اصفهان با اشاره به اینکه پرندگان مهاجر می‌تواند شدت انتقال ویروس را افزایش دهند، اظهار داشت: با افزایش میزان سرایت ویروس آنفلوآنزا فوق حاد پرندگان، پرنده‌های آزاد پرواز مانند کلاغ، گنجشک، کبوتر آلوده خواهند شد و در تماس با طیور بومی این بیماری به شدت مسری و مرگ بار سطح وسیعی از طیور و انسان را درگیر می‌کند.

او افزود: در حال حاضر سه کانون وقوع آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در حیات وحش مازندران، اردبیل و مرکزی شناسایی شده است، اما تاکنون هیچ کانونی در اصفهان گزارش نشده است و کوچک‌ترین خطایی می‌تواند به فاجعه‌ای بزرگ نظیر کرونا تبدیل شود.

موحدی با اشاره به اینکه تهدید درگیری با ویروس آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان تا پایان زمستان وجود دارد، گفت: اقدامات پیشگیرانه اداره کل دامپزشکی استان اصفهان به همراه محصور کردن پرندگان بومی در روستا‌ها که در تماس با پرندگان آزاد پرواز نباشد و اطلاع رسانی سریع به محض مشاهده تلفات ناشی از این ویروس می‌تواند در کنترل و مهار ویروس آنفلوآنزا فوق حاد پرندگان مؤثر باشد.

ghatreh.com

 

 

 

بیمه واحدهای پرورش دهنده طیور جدی گرفته شود

بیمه واحدهای پرورش دهنده طیور جدی گرفته شود

مشهد- ایرنا- معاون سلامت دامپزشکی خراسان رضوی بر واکسیناسیون طیور و بیمه واحدهای مرغ تخم‌گذار، مرغ گوشتی و پرورش‌دهندگان بوقلمون در مقابل آنفلوآنزای فوق‌ حاد پرندگان تاکید کرد.

به گزارش روز یکشنبه اداره کل دامپزشکی استان خراسان رضوی، دکتر محمد رشتی باف در پی شیوع آنفلوآنزای فوق‌حاد پرندگان در سه استان کشور گفت: باتوجه به مشاهده آنفلوآنزای فوق‌حاد پرندگان در ژاپن و نقاطی از روسیه و سیبری و تهدید تالاب‌های ایران با مهاجرت پرندگان از سیبری، انجام و تشدید اقدامات امنیت زیستی به‌وسیله مرغداران برای جلوگیری از ابتلا به بیماری در گله‌ها و مراکز تولید و پرورش ضروری است.

وی افزود: آنفلوآنزای فوق‌حاد پرندگان سویه‌های متعددی دارد و بیشتر از همه با پرندگان مهاجری منتقل می‌شود که از عرض‌های شمالی در نیمه دوم سال به‌سمت خطوط استوا پرواز می‌کنند. آنها در مسیرشان از مکان‌هایی عبور می‌کنند که در مجاورت پرندگان و مرغ‌های روستایی است و امکان انتقال بیماری را افزایش می‌دهد.

معاون سلامت دامپزشکی خراسان رضوی گفت: هم اکنون این آنفلوآنزا بیشتر در تالاب‌ها مشاهده شده است و خوشبختانه در استان خراسان رضوی در قالب کلاس‌های آموزشی آنلاین و ارسال پیامک به مرغداران هشدارهایی دادیم که به‌محض مشاهده علائم این بیماری مثل مرگ ناگهانی، افزایش تلفات بی‌دلیل و حتی افت تولید و کاهش خوراک مرغ، موارد را گزارش دهند.

رشتی باف افزود: در این اطلاع‌رسانی گزارش‌هایی هم داده شده است که خوشبختانه در آزمایش‌هایی که انجام دادیم هیچ مورد از بیماری آنفلوآنزای فوق‌حاد پرندگان از انواع مختلف آن در استان خراسان رضوی مشاهده نشده است.

وی اضافه کرد: کنترل ورودی مرغداری و شست وشو و ضدعفونی افراد یا وسایلی که بنا به ضرورت وارد مزرعه می‌شوند، رعایت بهداشت و نظافت افراد شاغل در محیط مرغداری و کنترل ورود و خروج همه جانداران و اشیا به داخل و خارج مرغداری، به حفظ بهداشت مرغداری منجر می‌شود و نقش اساسی در پیشگیری و کنترل بیماری‌ها دارد.

معاون سلامت اداره کل دامپزشکی خراسان رضوی گفت: باتوجه‌به اینکه سیاست دام‌پزشکی معدوم‌سازی طیور مبتلاست، به مرغداران توصیه می‌شود باتوجه به تلفات زیاد شیوع این بیماری، حتماً واحدهای مرغداری و واحدهای مرغ تخم‌گذار، مرغ مادر و واحدهای پرورش بوقلمون را واکسینه کنند چون اگر این بیماری شیوع یابد سازمان دامپزشکی به واحدهایی که بیمه نیستند هیچ‌گونه خسارتی نخواهد داد و خسارت فقط از طریق بیمه پرداخت خواهد شد. رشتی باف افزود: مرغداران باید حتماً به موقع برای بیمه‌کردن مرغداری‌هایشان اقدام کنند، اما متأسفانه به‌دلیل هزینه‌های زیادی که در بحث بیمه‌کردن وجود دارد، مرغداری‌ها به این کار تمایل ندارند.

وی اظهار کرد: مرغداران باید هرگونه بیماری و تلفات را سریع به مقامات رسمی دامپزشکی گزارش دهند و دراین زمینه سامانه پیام‌کوتاه ۳۰۰۰۰۱۵۱۲ آماده دریافت گزارش‌های مرغداران و همه دامپزشکان شاغل در این واحدهاست.

ghatreh.com

 

-

تعداد افراد آنلاین : 1
کل بازدیدها : 463498
بازدید های امروز : 62
بازدید های دیروز : 218
نقشه سایت
 

© حقوق کپی برداری برای شرکت تعاونی بوقلمون زرین محفوظ می باشد . طراحی و برنامه نویسی توسط طراحی و توسعه وب سایت صبا